Messenger bag / Pošťácká taška - návod

11. července 2013 v 18:51 | AriaEleanor |  Fotodokumentace výtvorů
Někdy na začátku mých čtvrťáckých prázdnin jsem se rozhodla, že nutně potřebuju tašku, ale vůbec se mi za ni nechce utrácet několik stovek. Proto jsem si tak začala brouzdat po netu a ačkoliv jsem v hlavě měla představu toho, jaký typ kabelky vlastně chci, nevěděla jsem jak se jí říká :D

No, jak jsem se opět přesvědčila, české návody stojí za starou zlámanou grešli a pinterest málokdy zklame :D Takže po nějakém tom čase, který jsem strávila hledáním, jsem ji nalezla pod heslem Messenger bag. Nějak si stále lámu hlavu jak, že to vlastně přeložit...možná pošťácká brašna :D

Zaujal mě návod uživatelky Jen, který krom toho, že je přehledně zpracovaný, tak popisuje brašnu, která je oboustranná :-) Návod tedy najdete na jejích stránkách --->ZDE

A jelikož je v angličtině, s nenápadným zapůjčením její dokumentace bych vám poskytla překlad :-) Je to dlouhý a náročný návod a já si dala práci s jeho překládáním, přepočítáváním rozměrů a vůbec s tvorbou tohoto článku, protože to zkrátka není jen replika originálu, popisy jsou reprodukovány mými slovy a formulovány a upraveny dle mé znalosti věci (jakožto maturantka textilní školy mám myslím právo do toho kecat :)), takže bych byla vděčná, kdybyste, v případě náhlého projevu kleptomanství, zanechali odkaz na blog můj i původní autorky tutoriálu Jen!

Chci jen dodat, že nevlastním žádné z níže uvedených obrázků a nečiním si na ně jakýkoliv nárok, jsou tu čistě z praktických důvodů pro zvýšení srozumitelnosti textu. Díky Jen za její genialitu, dobrou vůli se o tento návod podělit na internetu a svatou trpělivost při dokumentování.

Takto vypadá hotová taška :-)


A teď ten postup...nejdříve budeme potřebovat materiály :-) Na stvoření této tašky budeme potřebovat dva vrchové materiály, protože je oboustranná :-) Jeden si pojmenujeme jako A a druhý jako B! Dokončená taška je velikosti A4.
Materiály:
Tělo - 2 obdélníky z látky A o rozměru 36x30 cm
"Podšívka" - 2 obdélníky z látky B o rozměru 36x30 cm
Překlop - 1 obdelník z látky A o rozměru 30x29 cm
1 obdelník z látky B o rozměru 30x29 cm
Zadní kapsa - 1 obdelník z látky A o rozměru 36x20 cm
1 obdelník z látky B o rozměru 36x20 cm
Malá kapsa - 1 obdelník z látky B o rozměru 18x30 cm
Ucho - 1 pruh látky A o rozměru 15x80 cm (pozn.: pokud chcete kabelku dávat přes hlavu, dejte víc, cca 120 cm na délku, tj. 15x120 cm)
----------------------------
Postup:
Na jedné z delších stran těla i podšívky vystřihneme čtverce o velikosti 2,5 cm v obou rozích, můžeme podlepit (lépe drží tvar)


U pruhu na ucho, přehneme delší strany dovnitř, potom přehneme znovu v půli a prošijeme

Vezmeme si obdelníky na překlop a uděláme v dolní části obliny (např. podle misky), podlepíme a poté předšijeme (tj. dáme lícem na líc a šijeme za 0,5~1 cm) vyjma horního kraje, ten necháme otevřený.
Nastříháme obliny, aby se při otáčení pěkně vytvarovaly, obrátíme do líce, vyžehlíme a prošijeme (logicky vynecháme při prošívání horní kraj) :-)

Teď vytvoříme zadní kapsu, obdelníky podlepíme, přiložíme lícem k sobě a předšijeme horní a dolní kraj, boční kraje necháme otevřené. Potom obrátíme do líce a prošijeme horní a dolní kraj.

Umístíme kapsu na jeden obdelník těla, řesně tak, jak vidíme na obrázku (je vážně dobré nechat nad vystřiženými čtverci tak 0,5 cm místa), poté prošijeme dolní kraj, můžeme i 2x pro větší pevnost.
(pozn.: bílé pruhy po bocích jsou zde jen proto, že autorka měla kapsu kratší než tělo, proto ji nastavila :-) Pokud jste přesně měřili, můžete to ignorovat XD)

Potom vytvoříme malou vnitřní kapsu, vezmeme obdelník, přehneme v půli lícem k sobě, předšijeme kolem dokola, ale necháme otvor pro obrácení. Obrátíme do líce, zažehlíme a našijeme na jeden obdelník podšívky.

Nyní sešijeme tělo brašny. Vezmeme obdelníky těla (ta látka s velkou zadní kapsou), dáme je lícem k sobě a předšijeme boční kraje a dolní kraj, čtverce vynecháme. To samé zopakujeme s "podšívkovým" tělem.


Vezmeme si tělo brašny z boku, zploštíme rožky a odšijeme (vážně jsem byla v koncích jak tuto část popsat, snad to pochopíte z fotky :-)) To samé uděláme s "podšívkou".


Obrátíme tělo do líce a na stranu se zadní kapsou přiložíme překlop (ta strana překlopu, která je teď skrytá bude ve výsledku nahoře, takže na to pamatujte a rozhodněte se, jakou barvu chcete mít vně a kterou uvnitř) a přišpendlíme, pozor ale, špendlíme jen k jedné vrstvě těla! :-)
Umístíme ucho, doporučuji si zkontrolovat, že je na boku skutečně souměrně, přišpendlíme a přišijeme překlop a ucho k tělu kousek od kraje (je to šití, které pomáhá držet všechno pěkně pohromadě, takže vážně stačí šít tak za 4mm, ve výsledku nebude vidět :-))


Teď si vezmeme tělo a "oblečeme" ho do "podšívky", která je obrácená rubem ven. Je třeba dávat pozor na to, aby překlop a malá vnitřní kapsa byly u sebe.

Sešijeme tašku kolem dokola a necháme zhruba 7 cm otvor na obrácení, dáme si pozor, aby byl otvor na opačné straně než je překlop! Otvorem obrátíme všechno do líce a tašku urovnáme s "podšívkou" do těla.Zašpendlíme si otvor, kterým jsme brašnu obraceli a prošijeme kolem dokola.
A je to :-) Máme hotovo! Teď můžete zkusit jak se vám taška líbí, když ji převrátíte. Ta Jenina vypadá takto:


Ještě jednou zmiňuji stránku autorky http://www.newgreenmama.com/2010/12/reversible-messenger-bag-tutorial.html, kde najdete i spoustu dalších krásných návodů :-)

Brašnu mám doma, ušitou podle tohoto návodu a pokud by vás zajímalo, jak dopadla ta moje...:-) Zevnitř je černá, ale fotky nebyly moc kvalitní :-))

Snad je to popsáno dostatečně srozumitelně :-)

Vaše Aria
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 seiyuu seiyuu | Web | 12. července 2013 v 10:18

Super, ta brašna se mi strašně líbí. Ale pochybuju, že bych to dokázala ušít, protože jsi to prolétla dost letem světem pro nás nooby :D Tedy - základ bych asi ušila, ale vykvajzla bych se na to, že ji jde obrátit :D

2 AriaEleanor AriaEleanor | 12. července 2013 v 23:55

[1]: Když to bereš krok po kroku, vážně to jde :D A to, že jde obrátit je jen takový malý bonus navíc :D

3 Marty Marty | 31. července 2013 v 14:43

Já si jí šít nemusím :D Od toho mám lidi :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama